Wojtek Kolańczyk - nasz złoty Mistrz w szermierce [WYWIAD] • Aktualności i komunikaty - WSH we Wrocławiu

Potrzebujesz więcej informacji?

Zostaw nam do siebie namiar – skontaktujemy się z Tobą!

Przejdź

2020-12-11 10:47:42

Wojtek Kolańczyk - nasz złoty Mistrz w szermierce [WYWIAD]

Mamy Mistrza!
Wojtek Kolańczyk, złoty medalista Akademickich Mistrzostw Polski w szermierce opowiada o swojej pasji i łączeniu jej ze studiami w WSH we Wrocławiu.

 

Kordian Bulkiewicz: Zacznijmy od tego, na czym polega szermierka?

Wojtek Kolańczyk: Szermierka polega na trafianiu bronią przeciwnika.
Obecnie mamy trzy bronie: floret, szablę i szpadę. W szpadzie polem trafienia jest całe ciało, a przeciwnika można trafić tylko poprzez pchnięcie. Na końcu klingi szpady znajduje się punta (kolec), która po naciśnięciu powoduje zamknięcie obwodu elektrycznego, co umożliwia rejestrowanie trafień. Szermierka polega na zadaniu odpowiedniej liczby trafień przeciwnikowi i unikaniu ciosów przeciwnika.

KB: Jak udaje Ci się łączyć pasję ze studiowaniem?

WK: Nie jest to łatwe. Trenując zawodowo szermierkę uczęszczam na treningi około 10 razy w tygodniu, w weekend najczęściej jeżdżę na zawody różnej rangi - Puchary Polski, Puchary Świata, zgrupowania kadry narodowej czy imprezy mistrzowskie takie jak Mistrzostwa Europy czy Mistrzostwa Świata. Zawsze brakuje mi czasu. Cieszę się, że trafiłem do Wyższej Szkoły Handlowej. Jest to uczelnia, która umożliwia studiowanie z łączeniem pasji. Posiadam Indywidualny Tok Nauczania, co bardzo ułatwia mi zaliczanie poszczególnych przedmiotów jak i trenowanie.

KB: Dlaczego wybrałeś akurat Zarządzanie, a nie np. AWF?

WK: Długo myślałem nad uczelnią sportową. Ostatecznie zdecydowałem, że warto oprócz sportu mieć jakąś alternatywę. Zdecydowałem się na zarządzanie i wcale tego nie żałuje.

KB: Gdzie udało ci się być podczas zawodów? Miałeś wtedy czas na zwiedzanie?

WK: Podczas ostatnich 6 lat, odkąd dostałem się do ścisłej kadry Polski, zobaczyłem wiele ciekawych miejsc, których bez trenowania bym nie odwiedził. Byłem w Stanach Zjednoczonych, zostaliśmy zaproszeni przez Kadrę Stanów na wspólny obóz sportowy w Houston. W ostatnim roku odwiedziłem Kanadę i Katar, gdzie odbywały się Puchary Świata. W 2015 roku brałem udział w Mistrzostwach Świata, które zostały zorganizowane w Uzbekistanie. Szermierka również pozwoliła mi odwiedzić Armenię, Szwajcarię, Węgry, Francję, Rosję, Słowację, Słowenię, Bułgarię, Grecję, Włochy, Austrię, Niemcy, Norwegię, Finlandię, Serbię, Łotwę i Białoruś. Lubię poznawać nowe miejsca i zawsze staram się zobaczyć to co warto, ale nie zawsze jest wystarczająco dużo czasu.

KB: Które zawody były dla ciebie najważniejsze?

WK: Najważniejszym moim osiągnięciem jest Brązowy Medal na Letniej Uniwersjadzie w 2019 roku. Są to zawody przeprowadzone na tej samej zasadzie co Igrzyska Olimpijskie z tą różnicą, że mogą na niej startować tylko studenci. Jeśli chodzi o Mistrzostwa Europy największym moim sukcesem jest srebrny medal indywidualnie na Mistrzostwach Europy U23 w 2019 roku. Również w tym samym roku udało się zdobyć złoty medal Mistrzostw Europy do 20 lat w konkurencji drużynowej. Do mojej kolekcji medali mogę jeszcze dopisać dwa brązowe medale na Mistrzostwach Europy U23 w 2017 roku zarówno indywidualnie jak i drużynowo. Na mistrzostwach świata najwyższym miejscem było miejsce 6. Jeśli chodzi o wyniki osiągnięte w kraju- posiadam 11 medali Mistrzostw Polski w tym 7 złotych krążków.

KB: Jakie masz plany na przyszłość?

WK: Moim celem w przyszłości jest zdobycie złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich.

 

Z Wojtkiem Kolańczykiem rozmawiał Kordian Bulkiewicz, student Zarządzania