Poznaj rodzaje assessmentów w branży IT • Aktualności i komunikaty - WSH we Wrocławiu

2020-07-29 12:22:02

Poznaj rodzaje assessmentów w branży IT

Assessment Center to często spotykana metoda rekrutacyjna w branży IT. Zwykle ma ona postać pracy w grupie, prezentacji i praktycznych zadań przygotowanych przez rekruterów. Równie popularne są testy psychometryczne.

 

Ćwiczenia w grupie 

Jednym z popularniejszych wariantów assessmentów w IT są zadania nakierowane na umiejętnośćpracy w grupie. Poszczególne ćwiczenia mogą sprawdzać elastyczność kandydatów i zdolności komunikacyjne. Do zadań grupowych należy zaliczyć między innymi pair programming, w ramach którego pracujesz nad konkretnym zagadnieniem wspólnie z drugim kandydatem. Rekruterzy na tej podstawie oceniają, kto lepiej radzi sobie ze stresem i potrafi wykonywać obowiązki zawodowe pod presją czasu.

 

Prezentacja 

Podczas AC możesz być poproszony o wykonanie prezentacji na wybrany przez Ciebie lub odgórnie narzucony temat. Pamiętaj, że liczy się nie tylko Twoja wiedza, ale przede wszystkim to, w jaki sposób ją przedstawisz. Nie staraj się za wszelką cenę przekazać zbyt dużej ilości informacji, ponieważ cały przekaz stanie się męczący dla odbiorców. Możesz wspomagać się notatkami, ale unikaj mówienia według ścisłego scenariusza. Nierzadko w ramach prezentacji rekruterzy zlecają konkretne zadanie związane z branżą IT. Staraj się zrealizować je najprostszym sposobem, a jeśli okaże się za trudne – szczerze powiedz, dlaczego nie potrafisz go wykonać.

 

Testy psychometryczne 

Assessment Center w branży IT może mieć również postać testów psychometrycznych. Ich celem jest sprawdzenie Twoich umiejętności miękkich oraz poziomu zdolności umysłowych. Rekruterzy będą brali pod uwagę pomysłowość, samodzielność, a nawet umiejętności interpersonalne. Testy psychometryczne mogą być w formie testów zainteresowań, testów językowych (nakierowanych na słownictwo z branży IT) lub testów wiedzy zawodowej. Możesz się do nich przygotować, rozwiązując przykładowe zadania, które znajdziesz w Internecie.

 

Sprawdź oferty pracy w branży IT: https://www.pracuj.pl/praca?rd=30&cc=5015%2c5016