Pierwsze "Śniadanie z Rektorem" za nami • Aktualności i komunikaty - WSH we Wrocławiu

Potrzebujesz więcej informacji?

Zostaw nam do siebie namiar – skontaktujemy się z Tobą!

Przejdź

2021-02-01 10:23:41

Pierwsze "Śniadanie z Rektorem" za nami

O tym, co Rektor robi dla przyjemności, jakie są jego marzenia i jak wspomina swoje czasy studiów pytali studenci kierunku Turystyka i Rekreacja, którzy wzięli udział w pierwszej edycji cyklu spotkań pod nazwą “Śniadanie z Rektorem”. Poruszone zostały również kwestie dotyczące bezpośrednio studentów, np. te związane ze specjalnościami i możliwością rozszerzenia lektoratów z języka obcego. 

 

W pierwszym “Śniadaniu z Rektorem”, które odbyło się w piątek 29 stycznia 2021 wzięła również udział Pani Dziekan dr inż. Halina Węgrzyn oraz Dyrektor ds. Organizacji i Rozwoju Uczelni Katarzyna Gryboś-Noga. Spotkanie poprowadził dr Dariusz Socha.  

 

Czytaj również: Czym jest “Śniadanie z Rektorem” i jak wziąć w nim udział? 

 

Śniadanie z Rektorem w wersji online 

Przez wzgląd na sytuację związaną z pandemią koronawirusa pierwsze spotkanie odbyło się online za pośrednictwem platformy MS Teams. Studenci, którzy zgłosili się do wzięcia udziału w wydarzeniu mogli oglądać je na żywo i zadawać pytania. Pierwsze z nich brzmiało: 

Co Pan lubi robić w wolnym czasie? 

- Zacznę od tego, że bardzo ubolewam nad tym, że nie mogę spotkać się z Wami bezpośrednio. Tęsknie do czasów, kiedy na Uczelni słychać był szmer i gwar młodych ludzi - przyznał Rektor. - A wracając do pytania to bardzo lubię spacerować, zwłaszcza po lesie, a mam to szczęście, że mieszkam bardzo blisko rezerwatu. Po za tym wiele satysfakcji i radości sprawia mi obcowanie ze sztuką. Często chodzę do teatru lub opery. Uwielbiam również książki, zwłaszcza te o tematyce filozoficznej, choć lubię też dobrą lekturę poruszającą kwestie bardziej przyziemne, jak ubezpieczenia gospodarcze - dodał.

sniadanie z rektorem 2 

Od 2017 roku jestem Pan Rektorem Wyższej Szkoły Handlową we Wrocławiu. Czego było więcej przez ten okres, radości czy rozczarowania? Co Pan uważa za swoje największe osiągnięcie? 

- Za swoje największe osiągnięcie uważam to, że ilość studentów została od tego czasu podwojona. Uczelnia się rozwija, ma wspaniałą kadrę zarówno wykładowców jak i pracowników administracyjnych. Są to osoby bardzo zaangażowane i gdy pytam ich, czego im obecnie brakuje, to wszyscy powtarzają, że studentów, bo uczelnia bez studentów jest niejako takim tworem martwym. Powiedziałbym więcej, w pewnym stopniu to Państwo jesteście naszymi pracodawcami. My naprawdę jesteśmy dla Was i jeśli macie jakieś kłopoty, trudności, to zawsze możecie się zwrócić do Pani Dziekan, do Pani Dyrektor, do mnie o pomoc. Z drugiej strony Państwo również macie pewne obowiązki i dobrze jest, gdy te relacje między nami są odpowiednie. 

Czego potrzebuje współczesny student prócz motywacji? 

- Współczesny student potrzebuje teorii, którą będzie mógł zastosować w praktyce. Nasza uczelnia jest uczelnią praktyczną, co oznacza m.in., że zajęcia z Wami prowadzą praktycy, biznesmeni, którzy mają doświadczenie, i którzy dzielą się nim z Wami. Osobiście wychodzę z założenia, że każdy posiada jakiś talent, nawet jeśli go jeszcze nie odkrył, to on jest i czeka na ujawnienie i zadaniem Uczelni i wykładowców, jest ten talent w Was odkryć. Bowiem studia mają Was przygotować nie tylko do pracy, ale również życia w bardzo szerokim rozumieniu. Studiowanie to nie tylko popularne 3 razy Z, czyli Zakuć, Zdać, Zapomnieć, ale umiejętność nauki, która zaowocuje w przyszłości. 

Dowiedzieliśmy się również, że Pan Rektor jako młody człowiek marzył o dostaniu się na studia prawnicze. - Przyznam się do tego, nikt nie jest doskonały. Zdawałem egzamin wstępny na Uniwersytecie Wrocławskim i wiecie co? Wstępny egzamin oblałem! - przyznał szczerze. - W tym samym czasie zdawałem również na ówczesną Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu i tu już swój wynik poprawiłem, co zaowocowało dalszą karierą, której nie żałuję! 

 

Jak wnioskować o nową specjalność i czy będzie więcej "hiszpańskiego"?

Dalej padło pytanie o utworzenie nowych specjalności na studiach magisterskich kierunku Turystyka i Rekreacja lub możliwości kontynuacji specjalności z licencjatu. Głos zabrała Pani Dziekan tłumacząc, że nie można wybrać takiej samej specjalności na dwóch stopniach studiów. Są one dobierane tak, by prawnie były zgodne z obowiązującymi ustawami. Jeśli jednak stworzy się grupa 15 osób, która chce inną specjalność niż zaproponowane, to Uczelnia postara się przychylić do takiej prośby i utworzy kierunek. 

sniadanie z rektorem 12

Studenci Turystyki rekreacji byli również zainteresowani dodatkowymi godzinami lektoratu z języka obcego, aby trwał on dłużej niż tylko jeden semestr. - Jak najbardziej jest taka możliwość, pod warunkiem, że wszyscy z kierunku wyrażą chęć uczestniczenia oraz będą chodzić na zajęcia - stwierdziła Pani Dziekan. - Kiedyś jedna z grup miała taki postulat, utworzono dla nich lektorat, a finalnie na język obcy uczęszczało 5 osób - dodała. 

Pan Rektor wspomniał również o bardzo ważnej funkcji jaką pełni Samorząd Studencki. Wymiana informacji pomiędzy Władzami Uczelni a Studentami w przypadku dobrze działającego Samorządu jest dużo sprawniejsza. Zachęcił również aktywnych społecznie studentów do angażowanie się w działalność uczelnianą. 

 

Za moich czasów...

Kolejne pytanie wzruszyło naszego Rektora i dało mu okazję do powrotu do lat młodości. Dlaczego? Bowiem poruszyło okres życia studenckiego i jego najlepsze wspomnienia. 

- Spędziłem to życie dużo ciekawiej niż Wy” - zaczął opowiadać Pan Rektor - w latach, kiedy studiowałem kwitło życie towarzyskie, spotykaliśmy się codziennie, akademiki huczały, organizowaliśmy spotkania, wycieczki, wspólne spacery i każdy możliwy sposób integracji, natomiast dzisiaj martwi mnie, że nie widzę u Was tej integracji, bo na przerwach wyciągacie telefon i “znikacie” w wirtualnym świecie. 

 

Życiowe kredo i marzenia

Padło również pytanie o życiowe kredo, którym dla Rektora jest: Umieć słuchać i dostrzegać drugiego człowieka. Empatia i życzliwość to podstawa 

- A jeśli chodzi o obecne marzenia zawodowe, to by móc wreszcie spotkać Państwa, to są wręcz pragnienia, potrzeby. Chcę też doprowadzić do tego, aby między pracownikami WSH było jak najwięcej empatii i życzliwości, bo wtedy jest siła i energia do tworzenia wspaniałych rzeczy. Ponad to pragnę, by nie było na Uczelni 1600 studentów, ale by podwoić tą liczbę. Wtedy będę mógł podziękować za pracę na rzecz Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu i spełniony odejść ze stanowiska. Prywatnie, to tylko zdrowie, bo jak mówił ks. Twardowski “zdrowie nie jest wszystkim, ale wszystko bez zdrowia jest niczym”. 

 

Śniadania z Rektorem co miesiąc! 

Kolejne spotkanie z Rektorem planowane jest w lutym. O tym, który kierunek zostanie na nie zaproszony dowiemy się wkrótce. Wszelkich informacji odnośnie do wydarzenia udziela dr Dariusz Socha (dariusz.socha@handlowa.eu) 

Zapraszamy do śledzenia naszych Mediów Społecznościowych i strony www w celu zapisów na kolejne “Śniadanie z Rektorem” oraz obejrzenia galerii zdjęć z tego miłego przedpołudnia.