Katarzyna Hajek - doradca studentów zagranicznych i opiekun Samorządu Studenckiego [wywiad] • Aktualności i komunikaty - WSH we Wrocławiu

2020-09-11 12:20:52

Katarzyna Hajek - doradca studentów zagranicznych i opiekun Samorządu Studenckiego [wywiad]

Turniej piłkarski, Dzień Hinduski, Międzynarodowy Dzień Gotowania - to tylko niektóre z inicjatyw organizowanych i koordynowanych przez panią Katarzynę. Nie bez powodu więc od tego roku pełni już nie tylko funkcję doradcy studenta zagranicznego, ale również opiekuna Samorządu Studenckiego. Masz głowę pełną pomysłów? Ona pomoże Ci w ich realizacji.

 

Dla wszystkich nowych studentów, którzy zadomowią się w murach naszej Uczelni, przytaczamy rozmowę z naszej gazetki neWSHot #2 ! 

 

Z Katarzyną Hajek rozmawiał Damian Sosnowski.

 

W WSH pełni pani rolę Doradcy Studenta Zagranicznego. Jakiego wsparcia mogą oczekiwać od Pani studenci?

Studenci proszą o pomoc w wielu sprawach. Bardzo często zdrowotnych, wtedy pomagam im znaleźć lekarza i często umawiam wizyty. Dużo spraw związanych jest z kwestiami formalnymi, często przysyłają mi zdjęcia dokumentów w języku polskim i proszą o przetłumaczenie lub o wyjaśnienie jakiejś niezrozumiałej dla nich sprawy. Zdarzają się też nieprzyjemne sytuacje, typu skradzione rowery lub zgubione dokumenty i wtedy pomagam w wyjaśnieniu tych spraw na posterunku policji. Poza tym piszą do mnie w najróżniejszych sprawach, proszą na przykład  o pomoc w znalezieniu pracy. W miarę moich możliwości staram się zawsze w jakiś sposób pomóc. Poza tym piszą po prostu co u nich słychać, jak sobie radzą i to jest bardzo miłe.

 

Trudno nie odnieść wrażenia, że praca ze studentami to czysta przyjemność.

Bardzo lubię pracę ze studentami i myślę, że dobrze się dogadujemy. Studenci wiedzą, że mogą na mnie liczyć i w miarę moich możliwości zawsze im pomogę. Zorganizowaliśmy wspólnie parę świetnych imprez, które z radością wspominam, min Dzień Turecki, Międzynarodowy Dzień Gotowania, Turniej Piłkarski, Dzień Hinduski. Oczywiście żadne z tych wydarzeń nie odbyłoby się gdyby nie wielka pomoc i zaangażowanie moich wspaniałych Koleżanek i Kolegów, ale to studenci gotują, tańczą i chcą grać w piłkę w 35-stopniowym upale :-) Praca przy każdym z tych wydarzeń dostarcza mnóstwo radości.

 

Bycie nauczycielką języka angielskiego niewątpliwie Pani pomaga w tej pracy?

Studenci zawsze próbują nauczyć mnie paru słów w ich językach, w zeszłym roku miałam opanowany całkiem niezły zasób słów tureckich, teraz staram się powiedzieć parę zdań w języku kurdyjskim, ale zawsze wracamy do angielskiego

 

Z początkiem nowego roku akademickiego została Pani także Opiekunem Samorządu Studenckiego. Czy łatwo było objąć to stanowisko po wcześniejszych doświadczeniach jako Doradca?

Bardzo się cieszę, że zostałam Opiekunem Samorządu Studenckiego. Myślę, że Samorząd ma duży potencjał, już zdążyli wykazać się pomysłowością i zaangażowaniem. Wspaniałe jest to, że mamy tyle chętnych do działania  osób. Jestem pod wielkim wrażeniem entuzjazmu i chęci wszystkich, także naszych studentów z pierwszego roku.  Z takim solidnym zespołem zrobimy mnóstwo dobrych i ciekawych rzeczy dla naszej Uczelni, jestem pewna.

 

Jakie  cele na nowy rok ma Pani jako Opiekun Samorządu oraz Doradca Studenta?

Chciałabym, aby nasi studenci byli bardziej zintegrowani. Zależy mi bardzo, aby studenci anglojęzyczni uczestniczyli w działaniach Samorządu Studenckiego i jestem dumna, że udało nam się przeprowadzić debatę i wybory. Mam wiele pomysłów na ten rok, wiem że nasi studenci też mają wspaniałe pomysły i inicjatywy, więc będziemy działać wszyscy razem.

 

Życzę realizacji tych celów, owocnej pracy z młodzieżą oraz uśmiechu na twarzy Pani Katarzyno. Dziękuję bardzo za rozmowę.