Czy chciałbyś wyjechać na semestr albo rok studiów za granicę? Nie wiesz od czego zacząć? Przeczytaj, jakie kroki należy podjąć przed wyjazdem.
Dowiedz się, z jakimi uczelniami współpracuje Wyższa Szkoła Handlowa. Tylko do nich możesz pojechać jako stypendysta programu Erasmus+. Bardzo istotne jest poznanie uczelni, do której chce się wyjechać – oferty programowej, zasad aplikowania, studiowania i zaliczania przedmiotów, warunków zakwaterowania. Wiele uczelni wbrew pozorom nie prowadzi zajęć w języku angielskim, często też nie wszystkie podane kursy zostają uruchomione. Studenci nieposiadający obywatelstwa polskiego powinni zapoznać się również z zasadami uzyskania wizy kraju, do którego jadą na studia. Informacje dotyczące legalizacji pobytu dostępne są na stronach internetowych przedstawicielstw dyplomatycznych krajów UE w Polsce, można również zwrócić się do nich z zapytaniem w tej sprawie.
Sprawdzaj informacje na stronie internetowej WSH w zakładce Erasmus oraz na uczelnianym facebook’u. Zamieszczamy tam informacje o tym, jakie dokumenty i kiedy należy złożyć u koordynatora programu Erasmus w WSH, aby wyjechać na studia zagraniczne. Ważne jest złożenie wszystkich wymaganych dokumentów w terminie.
Kwalifikacja odbywa się w roku akademickim poprzedzającym wyjazd, na ogół na początku semestru letniego. Decyzję o przyznaniu stypendium otrzymasz od koordynatora programu Erasmus drogą mailową.
Zapoznaj się z wymogami formalnymi uczelni zagranicznej, sprawdź zasady rekrutacji i dowiedz się, jakie dokumenty są w niej wymagane. Uczelnie, z którymi WSH ma podpisane umowy wymiany studenckiej często prowadzą rejestracje na studia w okresach innych niż terminy rekrutacji u nas. Warto wcześniej zorientować się kiedy upływa termin składania tam dokumentów.
Learning Agreement jest umową pomiędzy studentem, uczelnią macierzystą oraz uczelnią zagraniczną. Umowa określa program zajęć w jakich uczestniczyć będzie student w uczelni zagranicznej i liczbę punktów ECTS przyznawaną za ich zaliczenie. Innymi słowy jest to plan przedmiotów, które będą realizowane na uczelni zagranicznej i na podstawie którego po powrocie nastąpi rozliczenie wyjazdu. W LA umieszczamy również informacje o tych przedmiotach z Twojego planu zajęć w WSH, których po powrocie do Polski nie będzie już trzeba realizować. Przedmioty z Twojego programu nauczania w WSH, dla których nie można znaleźć odpowiedników w uczelni zagranicznej należy zaliczyć w WSH. Zorientuj się przed wyjazdem, jak możesz to zrobić.
Przed wyjazdem konieczne jest podpisanie umowy dotyczącej obowiązków Twoich i uczelni w związku z przyznaniem Ci stypendium. Wysokość stypendium zależy od długości i miejsca pobytu. Stypendium przyznawane jest w celu dofinansowania kosztów utrzymania i studiowania. Stypendium przelewane jest w wysokości ustalonych umownie rat na Twoje konto bankowe w banku Santander prowadzone w walucie EURO. Podczas pobytu za granicą opłacasz Twoje czesne jak dotychczas, nie ponosisz natomiast opłaty za czesne w uczelni przyjmującej. Przed podpisaniem umowy wykup polisę ubezpieczeniową na czas wyjazdu i dostarcz koordynatorowi programu Erasmus dokument potwierdzający ubezpieczenie.
Zaświadczenie potwierdzające status studenta uczestniczącego w wymianie studenckiej programu Erasmus otrzymasz po podpisaniu umowy finansowej. Może być ono wymagane przez uczelnię partnerską, przy wypełnianiu obowiązków meldunkowych lub ubieganiu się o wizę kraju, do którego wyjeżdżasz.
Do najdogodniejszych form zakwaterowania należy pokój w akademiku, warto więc skontaktować się z Biurem Współpracy z Zagranicą na uczelni przyjmującej. Decydując się na wynajem mieszkania wspólnie z innymi Erasmusami trzeba niezwykle uważać na naciągaczy, których niestety można znaleźć wszędzie.
Istnieje możliwość przedłużenia pobytu o kolejny semestr, jednak tylko z semestru zimowego na letni. O zgodę na przedłużenie należy zwrócić się do koordynatora programu Erasmus.
W ramach Erasmusa+ można wyjechać na studia i praktykę łącznie:
Podczas trwania stypendium Erasmus+ jednocześnie przysługują Ci wszystkie stypendia, które masz prawo pobierać.
Każdy stypendysta przed wyjazdem musi mieć ustalony i podpisany Learning Agreement, czyli listę przedmiotów, na które będzie uczęszczał podczas pobytu na stypendium finansowanym z programu Erasmus.
Można dokonywać zmiany wybranych przedmiotów do miesiąca od momentu rozpoczęcia zajęć na uczelni zagranicznej. Nie ma limitu ilości zmian. Wszystkie zamiany wpisujemy do LA. Zmiany można ustalać i podpisywać za pośrednictwem maila z koordynatorem programu Erasmus.
Aby zaliczyć semestr należy uzyskać 30 pkt ECTS/semestr; należy je uzyskać w całości w uczelni zagranicznej lub częściowo w WSH. Każdorazowo informacje o tym muszą się znaleźć w Twoim LA. Student ma obowiązek nadrobienia wszelkich różnic programowych wynikających z wyjazdu na stypendium. Sposób i termin nadrobienia różnic programowych powinien być ustalony przed wyjazdem na stypendium. Np. jeśli podczas stypendium student ma 2 obowiązkowe przedmioty i nie ma odpowiednika tych przedmiotów na uczelni zagranicznej, to po powrocie musi je zdać w sesji poprawkowej lub indywidualnie u prowadzącego. Sposób i termin przystąpienia do egzaminu należy ustalić przed wyjazdem z prowadzącym.
Przed wyjazdem otrzymasz e-mail z loginem i hasłem do platformy OLS Online Linguistic Suport. Po przystąpieniu do pierwszego testu biegłości językowej, część uczestników będzie miała okazję podjąć kurs językowy za darmo.
Należy pamiętać, że na pobyt dłuższy niż 90 dni konieczne jest uzyskanie stosownego zezwolenia (pozwolenie na pobyt czasowy). W przypadku niektórych państw formalności trzeba załatwić jeszcze przed wyjazdem. Więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W poradniku na stronie MSZ znajdują się użyteczne informacje dotyczące przygotowania do podróży, ubezpieczenia, bezpieczeństwa i inne praktyczne porady.
Zaraz po przyjeździe na uczelnię zagraniczną należy udać się do International Office i jak najszybciej zarejestrować się i uzyskać dokument potwierdzający datę przyjazdu. Dokument należy przesłać koordynatorowi programu Erasmus. Po zakończonym stypendium w momencie wyjazdu należy uzyskać dokument potwierdzający okres pobytu i przedłożyć go koordynatorowi programu Erasmus.
Do miesiąca od przyjazdu na uczelnię partnerską należy ustalić i wprowadzać do LA wszelkie konieczne zmiany – Sekcja „During the Mobility” w LA. Dokumenty muszą być podpisane przez 3 osoby: student, polski koordynator oraz zagraniczny koordynator programu Erasmus. Dokument można przesyłać mailem w załączniku jako skan, prosząc polskiego koordynatora o podpis i jego odesłanie.
Po powrocie należy: